Mastermind Bulgaria :: Портал за личностно развитие, духовно израстване и ефективно управление на живота. ::
Невро-Лингвистично Програмиране (NLP) (16)
НЛП е система за изследване и промяна на реалното житейско поведение чрез набор от принципи, поведенчески похвати и техники. То позволява да се променят, възприемат или отстраняват навици и предоставя възможност за избор на най-добрия за всеки човек рационален, емоционален и физически статус.
Човек е това, в което ВЯРВА.
Не съществува по-мощна насочваща сила в човешкото поведение от ВЯРАТА. Хората променили историята – Исус Христос, Мохамед, Коперник, Колумб – са били хора, които са променили нашите убеждения. Вярата не е нищо друго, освен състояние, вътрешно представяне, което управлява поведението. Тя може да влияе пряко върху възможностите ни.
В най-основния смисъл убеждение е всеки ръководен принцип, сентенция, вяра или страст осигуряваща смисъл и насоки в живота. Ние сме подложени на множество влияния. Убежденията са филтри, които преподреждат и организират възприятията ни за света. Убежденията са като команди на мозъка. Когато постоянно вярваме, че нещо е истина, ние все едно издаваме команди на нашия мозък как да си представя това, което се случва. Нашите вярвания са компасът и картите, които ни насочват към целите и ни дават сигурността, че ще ги постигнем. Без убеждения и без способността да достигнат до тях, хората могат да останат изцяло лишени от енергия.
Първата стъпка към промяна на нашите вярвания е да разберем откъде идват те.
Източници на убеждения:
Околна среда.
Средата може да е най-мощният, но не е единственият генератор на убеждения. Истинският ужас на живота в гетото не е ежедневната безизходица и лишенията. Това е преодолимо. Ако единственото, което виждаме е мързел и бездействие, тогава много е трудно да си създадем мотивация за постигане на резултати. Ако обаче сме заобиколени от богатство и успешни хора, лесно можеш да моделираш тези блага в живота си.
Случки и събития.
Във живота на всеки един от нас винаги има събития, които никога няма да забравим. Това са моменти, които са оказали върху нас такова влияние, че завинаги са останали запечатани в нашето съзнание. Това са преживявания, които формират нашите убеждения и които могат да променят живота ни.
Придобити знания.
Познанието може да се придобие чрез преживяване, но друг също ефективен начин е чрез четене, гледане на филми и чрез обучение. Знанието е един от най-добрите начини за разчупване на оковите на ограничаващата ни среда. Независимо, колко е тежко положението в света или колко ужасни събития се случват всеки ден, ние можем да намерим материали за постижения на други хора, които да ни мотивират да продължим напред и да успеем.
Предишни постижения.
Най-сигурното средство за придобиване на увереност, че можем да направим нещо е да го направим поне веднъж. Ако успеем веднъж, много лесно ще успеем да изградим увереност, че ще успеем отново. Все пак нека не забравяме опитът идва с първата стъпка..
Измислени преживявания за бъдещи събития, сякаш се случват в момента.
Отминали преживявания могат да променят вътрешните ни представи за това, което вярваме, че е възможно. Същото могат да направят и въображаеми преживявания за предстоящи събития, ако си ги представим такива, каквито бихме искали да бъдат. Можем да наречем това предварително изживяване на резултатите.
Когато реалността, която ви заобикаля, не ви подкрепя за постигане на силно и продуктивно състояние, можете просто да пресъздадете във въображението си света такъв, какъвто искате да бъде. Тогава ще се поставите в нова ситуация, с което ще промените състоянията, действията и убежденията си.
Това за накратко начините да мобилизирате вярата си. Повечето от нас формират убежденията си случайно. Ние попиваме неща – добри или лоши – от света около нас. Идеята на тази статия е обаче отново да ви стимулирам да работите върху вярванията си и да ги управлявате.
Какви са убежденията ви за вас самите и за способностите ви?
Минута за размисъл:
В следващото упражнение ви моля да посочите петте основни убеждения, които са ограничавали постиженията ви в миналото :
1.
2.
3.
4.
5.
Сега, направете списък от поне пет положителни убеждения, които биха могли да ви подкрепят при достигане на най-висшите ви цели :
1.
2.
3.
4.
5.
Източник : "Неограничена власт или изкуството да владеем себе си" - Антъни Робинс
Вътрешният ни отбор- ПРИЯТЕЛ или ВРАГ в живота?-продължението
Ако сте доволни от предишната статия, сигурно с интерес ще прочетете и продължението. Може би вече изгаряте от нетърпение да опознаете по-подробно своите вътрешни аспекти на личността ви. Тази статия е втора част на поредицата "Нашия вътрешен отбор- ПРИЯТЕЛ или ВРАГ в живота?" Поради големия интерес бързам да я публикувам.
Ще ви споделя две техники от НЛП, които смятам, че ще ни помогнат да разпознаем различните свои части на личността и да обединим тези които си противоречат. Тъй като ще участва и субективният ум, Т.е. дясната половина от мозъка, ще са по-ефикасни техниките, използващи субмодалностите на въображението, а не студена, словесна логика. Така че се пригответе от време на време да превключвате на режим "преструване", а не да оставате в рамките на рационалната мисъл.
Купонът на вътрешния отбор
Това е една обща техника за разпознаване и общуване с части от личността. Типична е за няколко подхода от НЛП и можете да си я адаптирате както искате.
1. Отпуснете се и преминете в алфа-състояние. Представете си приятно, удобно кътче някъде на открито (може би на обляна от слънцето ливада). Поставете на това място маса с шест стола.
2. Помолете подсъзнанието си да намисли две ваши части, от които да сте особено щастливи, и им позволете да заемат местата си като гости на масата. Нека те бъдат извадени от подсъзнанието - първите две, които ви хрумнат. Поздравете ги с добре дошли.
3. След това помолете подсъзнанието си за две ваши части, които ви се струват полезни и практични, поканете ги на масата и им благодарете за участието.
4. Накрая помолете подсъзнанието си за две части от вашата личност, към които да изпитвате особена неприязън. Бъдете също толкова учтиви и гостоприемни и към тях. След това накарайте шестимата си гости да се представят един на друг и да се запознаят.
5. Задайте им въпроса: "Кой от вас се чувства най-неразбран?" Попитайте отговорилия: "Каква е твоята положителна цел и какви специални ползи искаш да ми донесеш?" Изслушайте отговора и дори ако искате, си го запишете. Погрижете се останалите да разберат и оценят важността на онова, което въпросният член на отбора се опитва да направи за вас.
6. Задайте същия въпрос и на другите петима: "Кой сред вас останалите се чувства най-неразбран?" След това попитайте отговорилия: "Какво е твоето положително намерение, каква полза искаш да ми донесеш?" Изслушайте отговора и отново се погрижете останалите да са разбрали и оценили казаното от него.
7. Повторете същото с останалите четирима, а после с трима.
8. Когато останат само две не отговорили части, попитайте ги един по един какви положителни неща носят на масата и пак се погрижете всички други да разберат приноса на отговарящия.
9. Масата постепенно избледнява и шестимата се хващат за ръце около вас и се радват на различните дарове и облаги, които всеки от тях ви е донесъл. Бавно се върнете в обективния свят и отбележете как се чувствате.
Тази идея за купон е просто метафора, която може да отключи някои от тайните на дясната мозъчна половина. Можете по желание да промените сценария, но се придържайте към принципите на техниката. Не забравяйте, че е важно да постигате съгласие на всеки етап от процеса, да карате различните части да оценяват приноса на другите. Как ще въплътите, символизирате или изобщо представите съответната част, зависи изцяло от вас. Ако обаче всяка бъде обособена като отделна личност, общуването ще се получи много по-лесно, отколкото ако опитате с абстракции.
Упражнението изисква силно субективни умения от страна на дясната мозъчна половина и съществуват някои прости средства, с които да подпомогнете въображението си. Ако не можете да визуализирате част от себе си, представете си как би изглеждала тази част, ако можехте - Т.е. престорете се, че можете! Целта на това упражнение е не да получите "правилния" образ, а просто образа, който ще ви помогне да общувате. По подобен начин, ако не можете да си представите отговора, представете си какво биха отговорили, ако можехте. Всички тези "какво ако"-та са напълно допустими при изследване на субективното. Онова, което изглежда измислено и неестествено, ще ви стане втора природа, докато се опознавате все по-добре и вярвате на способността си да общувате вътрешно така, както общувате външно.
Тази техника може да бъде особено вдъхновяваща и мотивираща, когато осъзнаете, може би за пръв път, подкрепата на своя вътрешен отбор. Тогава ще започнете да гледате на "по-малко желаните" части от личността си в друга светлина. И ще се по• чувствате, съвсем в буквалния смисъл, в съгласие със себе си.
КАК ДА ИЗПОЛЗВАТЕ СВОЯ ВЪТРЕШЕН ОТБОР
Преминете в алфа-състояние (медитативно състояние) и опитайте да установите контакт с онези ваши части, които се опитват да осъществят положителните си цели чрез действията ви. Има вероятност да става дума за една или повече части. Едната част поражда поведението, а другите биха могли да имат възражения (как е на подсъзнателно ниво). Използвайте същата метафора с купона (виж предишната статия “Нашия вътрешен отбор - ПРИЯТЕЛ или ВРАГ в живота?” ) на открито, или ако процесът вече ви е познат, задействайте всеки друг сценарий, който успеете да измислите.
Използването на техниката по описания начин може да извади на повърхността някои ваши намерения, които не сте съзнавали, както в примера с болката в гърба. Когато тези противоречащи си цели излязат на съзнателно ниво, вие ще можете да направите своя избор, а не да се оставите на милостта на навици, за които нямате рационално обяснение. Нищо чудно и да измислите по-добри начини за постигане на желаните резултати, отколкото с неприемливото поведение. Опитайте се да разпознаете различни аспекти от своята личност, като използвате примери за нежелателни поведения, нагласи и вярвания.
След като разберем как мислят различните части, ще можем да решаваме всякакви проблеми и да постигаме забележителни резултати. Повечето сложни проблеми и цели изискват няколко различни вида мислене.
Например, ако сме в творческия етап на онова, което правим, ние въпреки това трябва да сме организирани и да можем да планираме на по-прагматично, съзнателно ниво. Вътрешният критик в някои случаи може да бъде полезен съюзник. Критичният ни вътрешен диалог, макар че спъва необработената творческа мисъл, обикновено държи краката ни здраво залепени за земята и се грижи да не забравяме важни фактори. Така че е важно да съзнаваме различните роли на вътрешните ни аспекти за цялостния резултат, който иначе не биха могли да постигнат самостоятелно.
Представете си, че искате да направите някакви големи промени в дома си, но сте с ограничени бюджет и време. Първо ви е нужна творческа мисъл и способността да визуализирате онова, което имате предвид. След това ще ви трябва голяма организираност, за да обедините множеството части на проекта си в рамките на определените срок и пари. Необходимо е и във всеки етап да сте критични и да предвиждате всевъзможни проблеми, преди да е станало твърде късно, за да бъдат поправени.
Всеки от трите ваши аспекта има своята роля, но не може да я играе отделно от другите. Проблемът е, че тези три необходими части, които всеки от нас притежава в определена степен, често работят една срещу друга, вместо заедно. Творецът се дразни от ограниченията на Организатора, Организаторът не може да понесе несигурността на творческите идеи, а Критикът, който постоянно тормози другите двама, не разбира защо другите двама пропускат очевидното. Целият този конфликт ви пречи да вземате решения и да вършите работа, макар да имате достатъчно мисловен капацитет, за да се справите.
ВАШЕТО ТРИО ЗА РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМИ
Съществува техника за обединяване на тези три аспекта, но първо трябва да проверите дали имате всеки от тях.
Сетете се за някой път, когато наистина сте проявили творчество. Може би това са редки моменти в живота ви, но на всеки са хрумвали блестящи идеи. Спомнете си някой такъв случай и преживейте ясно всичките модалности. Забележете какво е усещането да си творческа личност. В следващото упражнение това ще е творческото ви аз.
А сега си спомнете за някой момент, когато сте се представили като отличен организатор. Може да е било в монтиране на ново оборудване в офиса, преместване в ново жилище, организиране на сватба, планиране на ваканция или нещо подобно, но тогава всичко да е било под ваш контрол. Това е вашата организаторска същност.
Накрая си се представете в момент, когато сте изпълнявали ролята на критик и сте проявили предпазливост, но също мъдрост и далновидност, и сте въдворили здрав разум и реализъм в дадена ситуация. Представете си се в тази роля, например на родител, шеф или друга авторитетна фигура.
След като преминете през трите ясни визуализации, би трябвало вече да знаете какво е усещането да си във всяка от тези роли.
Докато сте ro правили, вероятно сте имали и някакви физиологични промени. Опитайте да преминете от едно състояние в друго, да станете трите личности поред и да усетите чувствата на всяка от тях.
Вече сте готови да решавате проблеми заедно с новооткритите си съюзници - вашия вътрешен отбор. Намислете някой свой настоящ проблем, който досега не сте били в състояние да решите, за да има упражнението реална стойност.
1. Отпуснете се до алфа-състояние, влезте в творчески режим и намислете всевъзможни идеи за решаване на проблема. Не се притеснявайте дали тези идеи са приложими и дали не звучат като изсмукани от пръстите - просто ги измисляйте.
2. А сега преминете в практичен, организаторски режим. Понякога е добре да смените позата на тялото си, иначе няма да успеете да превключите. Във всеки случай трябва да излезете от предишния режим с някакво физическо действие. Изрецитирайте набързо някое детско стихче, направете някакво движение или нещо подобно. В практичното си, организатор ско състояние ще се чувствате свръхефективни, както и в предишното. В тази си роля трябва да помислите върху всичко, което трябва да бъде направено, за да се приведат творческите идеи в действие - неща за подготвяне и планиране; информация за събиране; мобилизиране на съответните хора. Опитайте се да помислите за всичко, използвайки същата мисловна сила като в онзи случай, когато сте действали по този начин.
3. След като обмислите всичко и си набележите какво трябва да се направи, излезте от това състояние, както направихте предишния път, и се превърнете в своето критично аз. Може би ще е добре да седнете на стол с права облегалка, за да се почувствате в ролята на съдия. Помислете кое би могло да се обърка и разсъдете защо идеите или стратегиите за тяхното постигане има вероятност да се провалят. Не се стеснявайте. Бъдете, колкото си искате Критични!
4. Вероятно в крайна сметка ви остават някои идеи, Които са звучали добре, докато не сте ги обмислили в практически<1f аспект, и практически решения, Които са ви се стрували чудесни, докато не се е намесил критикът. А сега започнете отново цикъла. Върнете се в творчески режим и помислете за творчески начини да оборите критиките и възраженията. Проявете същата изобретателност като в началото, но този ПЪТ спрямо останалите възражения. Можете спокойно да очаква_ те, че ще се получат много идеи.
5. Преминете в организаторски режим. В това находчиво свръхефективно състояние на духа кажете какво трябва да се направи, за да се осъществят последните идеи.
С помощта на вродената си майсторство в тези области като екип вие свършихте онова, което всеки от вашите аспекти не би могъл да постигне сам. (Обикновено печелившата идея бързо бива оборена от вашия критик, който няма желание да продължи с търсенето на решение, а веднага заклеймява цялата идея като "невъзможна".) Това е една мощна техника за впрягане на съществуващите естествени мисловни способности.
Радвам се че намерих и обработих този материал за да го споделя с вас приятели. Мисля, че е важно да опознаваме постоянно себе си и благодарение на тези две статии ще имате голям напредък в личностното си развитие ако поработите върху вътрешния си отбор.
Благодаря Ви за отделеното време, желая ви прекрасен ден!
MASTERMIND ви препоръчва :
"Нашия вътрешен отбор- ПРИЯТЕЛ или ВРАГ в живота?"
Източник : „НЛП: Невро-лингвистично програмиране“ –Хари Алдер
Нашия вътрешен отбор- ПРИЯТЕЛ или ВРАГ в живота?
Вероятно сте запознати с онзи вътрешен глас (или чувство), който взема участие в повечето аспекти от вашия живот. Понякога този глас може да бъде приятел, да ви окуражава, но в повечето случаи е критичен, кара ви да се съмнявате в своите способности и се противи на естествените ви инстинкти, които казват "Мога да го направя". Част от вас може да хареса или изпита неприязън към човека, когото току-що сте срещнали, без да съзнавате защо.
Понякога наричаме този вид реакция "химия" или "предчувствие". Ние често имаме противоречиви вярвания, основаващи се на всевъзможни вътрешни и външни влияния и дори главните ни убеждения може да работят едно срещу друго. Така че, когато се опитаме да постигнем целите си, ние биваме бомбардирани от други части на своята същност; от вътрешния, добронамерен "отбор", който е в състояние да помогне или да попречи на всичко, което се опитваме да направим.
СЪСТАВНИ ЛИЧНОСТИ
Има различни техники, които ни разкриват множеството начини, по които гледаме на себе си и също така с тяхна помощ се отразяват различните личности в нас, които от време на време си съперничат за проявление.
Изследването на Роджър Спери на хора с разделени мозъчни половини установи така наречената "теория за двата ума", която сега се потвърждава от знанията ни за коренно различните начини, по които работят лявата и дясната половина на мозъка. Така че, докато речевата ЛЯВА половина на мозъка отговаря за различни наши вярвания - доколко сме организирани, как общуваме, решаваме проблеми, вземаме решения или критикуваме - холистичната ДЯСНА половина се занимава с творчеството, израза, взаимоотношенията ни с другите хора и начина, по който се чувстваме.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА НАШИЯТ ВЪТРЕШЕН ОТБОР
Някои аспекти от онова, което мислим, чувстваме и вярваме, могат да бъдат толкова различни, че да приемат характеристиките на един ВЪТРЕШЕН ОТБОР от отделни личности. До някаква степен те са част от всичко, което мислим, казваме, правим и постигаме.
Всеки от нас вероятно може да си спомни моменти, в които е бил абсолютно организиран, разсъдлив и под контрол и други, в които е ставал нехаен, подчинен на инстинкта и неорганизиран като малко дете.
Макар че "отборът" на моменти сякаш излиза от контрол и създава всевъзможни конфликти, които ни пречат да преследваме съсредоточено целите си, всички тези аспекти от собствената ни личност са всъщност съюзници. Те ни желаят доброто! Някоя част се проявява във всяко наше действие, дори когато е в очевиден конфликт с другите аспекти и не я разбираме съзнателно.
Не ви ли се е случвало да откриете, че някои от вашите цели са в противоречие с други, сякаш тези цели изпълняват желанията на различните личности в нас. Една от целите може да е била свързана с постоянство и сигурност, а друга да е включвала промени и авантюризъм.
Тези противоречия трябва да се решат, ако искате да бъдете непоколебими и насочени. Докато обмисляте какво би означавало за вас осъществяването на съответната цел, за да стигнете до някакви компромиси или модификации, трябва да вземете предвид и факторите на вътрешната среда. А сега ще се опитаме да разберем по-добре вътрешния си "отбор" и не да му правим ненужни отстъпки, а да започнем да го използваме като свой личен ресурс.
ВЪТРЕШНИЯТ КРИТИК
Съществуват теории, че всеки от нас има свой вътрешен еквивалент на инструктор, или критик, който постоянно ни казва какво трябва да правим. Този вътрешен критик, както и всеки външен, влияе зле върху изпълнението. Установено е, че при този случай в човека действат две "личности". Първата е умният и добронамерен, но досаден критик, който винаги се намесва, а втората е роденият лидер, който, оставен сам, ще действа с естествен, инстинктивен талант.
Едната личност смята, че тя е експертът, но не е. Втората е увереният, роден играч, който обича живота, но бива спъвана и тормозена от мъдрата, речовита първа личност. Критичната първа личност е логичната, занимаваща се с речта Лявата половина на нашият мозък, а непринудената, експресивна, безсловесна втора личност отговаря за Дясната ни мозъчна половина.
Нашият личен КРИТИК ни засипва със забележки в какви ли не ситуации: "никога не можеш да направиш това", "внимавай", "какво ще си помисли еди-кой си?", "а помисли ли за ... ". Понякога този вътрешен диалог ни подкрепя ("давай, можеш да се справиш" или "сега ще им: покажа") и вдъхновява в онова, което правим. През повечето време обаче отрицателните самооценки блокират истинския ни потенциал.
Ако ни помолят импровизирано да произнесем реч, ние често се представяме дaлеч по- добре, отколкото ако са ни известили предварително. Във втория случай нашият вътрешен КРИТИК е имал достатъчно време да ни съветва, предупреждава и да се меси, а другата личност е била обхваната от безмълвен ужас.
ОПОЗНАВАНЕ НА ВЪТРЕШНИЯ ОТБОР
Вече се запознахте с така нареченият вътрешен критик, който до голяма степен е част от съзнателното мислене на лявата мозъчна половина. Личността ни има много аспекти, но те са ни непознати, тъй като действат несъзнателно. Всяка от тях обаче оказва влияние върху нашето поведение. Когато попаднем на своя или чужда постъпка, за която няма рационално обяснение, тя е проява на аспект от личността, който не действа видимо и съзнателно.
Лесно е да разпознаем онази своя част, която иска да се избави от болката, но далеч по трудно е да си представим, че има и такава, която желае да запази болката - може би поради допълнителните грижи и внимание от страна на околните, като тема за намалелите разговори в една връзка, като причина да не се захванем с някоя неприятна за нас задача, като претекст да отказваме покани за светски събития, като повод да заемем най-удобното кресло, да не изхвърляме боклука, да не ставаме първи, за да слагаме чайника на котлона и така нататък.
Всяка от горните вторични облаги ще противостои - несъзнателно, но ефикасно - на съзнателното желание да се избавите от болките в гърба. Вторични те намерения може да са погрешни, ирационални или глупави, но проблемът е в това, че те се разглеждат позитивно, като полезни или приятни, от определена част от нас. Естественото ни желание за удоволствие и избягване на болката създава "конфликт", в който не можем да предпазим себе си от това да правим нещата, които (съзнателно) не искаме.
Тези конфликти се проявяват по множество начини, не просто като нежелани навици и модели на поведение, но и в начина, по който реагираме на събития, ситуации, задачи, хора и всякакви други ежедневни стимули. Примерът с болката в гърба важи и при ПУШЕНЕТО, злоупотребата с алкохол и други вещества, преяждането, гнева, яда и всякакви други поведения, които може да не са рационално избрани или обясними, но в които вероятно има някаква вторична облага.
Не е изненадващо, че действията, които не контролираме съзнателно, имат най-голямо влияние върху постиженията ни - за останалите КРИТИКЪТ се е погрижил. За да направим промени, трябва да сме готови да определим кои наuщ части мотивират нежеланото, спъващо поведение.
Отделете време и направете следното упражнение
Изготвянето на списък със самоописания чрез недоминиращата ръка ще ви помогне много да опознаете тези свои скрити части. Вероятно сте в състояние да ги свържете с определени ситуации или нежелани навици.
Първата стъпка към променянето на някои самооценки е да установим кои са те. Ще ви трябва списък с характеристики или черти, които описват вас и онова, в което вярвате - не както смятате, че другите гледат на вас, а собствените ви самооценки. Не е нужно да ги изброявате в някакъв определен ред, но се пригответе за дълъг списък, тъй като личността ви има много аспекти и всеки от тях влияе върху поведението и постиженията ви. Подходяща техника е да се започне с изброяване на отделни думи, които смятате, че ви описват (като “честен” или “разхвърлян”) или сложни такива (например “самоуверен” или “непредубеден”), но пишете с недомuнuращата си ръка. Тоест, ако сте левичар, използвайте дясната и обратно. Това в повечето случаи е трудно и често се налага да пишете с големи главни букви, но с течение на времето става все по- лесно. Ако сте в състояние после да разчетете думите, няма защо да се притеснявате от детския си почерк.
Тъй като доминиращата ръка и цялата съответна половина от тялото се управляват от противоположната половина на мозъка, по този начин вие до известна степен впрягате недоминиращата, или подсъзнателна половина от мозъка.
Лявата половина се занимава с речта и логиката, а дясната - с интуицията и чувствата. Следователно тази простичка техника може да извлече подсъзна телни прозрения, които след известен размисъл осъзнавате като верни, но не бихте включили в списъка, ако пишехте с доминиращата ръка. Първите ви получетливи думи вероятно ще бъдат предсказуеми и ще съвпадат с онова, което бихте написали с другата ръка.
С нарастването на списъка обаче подсъзнанието ще добие известна свобода и думите все повече ще разкриват само оценката ви. Когато срещнете очевидни противоречия, трябва да си отговорите честно на въпроса кое от двете е вярно. Често списъкът, написан с доминиращата ръка, сякаш е подготвен за "обществен достъп" и не напипва най-дълбоките убеждения на човека за собствената му личност. Типично е написаното от доминиращата ръка определение "амбициозен" в другия списък да се появи като "рязък" или дори "груб". Обикновено близките приятели и роднините ще потвърдят, че описанията, написани с недоминиращата ръка, са по-близки до истината. Направете списъка, без да бързате. Добре ще е, ако сте спокойни, когато се занимавате с него. С намаляване влиянието на съзнателната половина от мозъка ще се появяват все по-задълбочени и искрени прозрения.
След като приключите горното упражнение добивате ясна представа, че ние сме съставни, многолики личности, с объркана лична йерархия на вярванията, нагласите, чувствата, желанията и намеренията, всички от които по един или друг начин се проявяват в поведението ни.
Много е важно да отделите време да помислите върху статията, която току що прочетохте. За съжаление много рядко си даваме сметка точно за тази страна от нашият характер, а именно многообразието от личности, които съставят самите нас.
И внимание не се отпускайте защото продължението на тази тема предстои.
Следва продължение .....
MASTERMIND ви препоръчва :
"Вътрешният ни отбор- ПРИЯТЕЛ или ВРАГ в живота?-продължението"
Източник : „НЛП: Невро-лингвистично програмиране“ –Хари Алдер
Как да определим начина си на мислене според НЛП?
Здравейте приятели, подготвихме за вас една чудесна статия, която се надявам да прочетете с удоволствие.
Когато мислим за онова, което виждаме, чуваме и чувстваме, ние използваме вътрешните си сетива. Нашите преживявания се явяват вътрешни изображения под формата на визуални, слухови и кинестетични усещания-отражение на начина, по който тълкуваме обективния, външен свят. Наричаме ги изобразителни системи или модалности. Заедно с вкуса и обонянието всичките пет сетива се отразяват вътрешно, макар да използваме най-вече първите три –зрение, слух и осезание. Всеки от нас има предпочитание към някое от сетивата си и именно то определя мислите му. Някои хора извикват в съзнанието си образи и картини, но трудно възпроизвеждат звуци. Има хора наречени „кинестетици“, те са много чувствителни към физическите усещания.
ВЪТРЕШНИТЕ СЕТИВА
Когато четете вълнуващ роман, вие използвате мисловната си способност по нормален начин-постоянно пресъздавате в себе си картините, звуците и усещанията, които думите предизвикват. През това време сте загубили представа за външния свят и макар, че сте напълно будни и всичките ви външни сетива функционират, вътрешните изобразителни системи стават доминиращи. Поне за момент вашият свят се ограничава във вътрешната субективна реалност на романа.Но помислете и за това. Ако писателят е главно кинестетик, т.е. мисли и пише от гледна точка на усещанията, а вие сте визуалист, значи ще сте на различни вълни. (Поне така би го описал човек със слухови предпочитания). Няма да се установи необходимото разбирателство между писател и читател. И това няма нищо общо със стила или дори качеството на написаното, а по-скоро с личните сетивни предпочитания.
Коефициент на емоционална интелигентност. До колко умеем да идентифицираме и управляваме емоциите си.
Ако терминът "коефициент на интелигентност" (IQ) се появява вследствие на множество психологически изследвания в края на 19 век ,то понятието "емоционална интелигентност" ( EI) се ражда едва в края на 20 век. Популяризира го американският журналист, дипломиран психолог Даниел Голман.
Понятието "емоционална интелигентност" позволява да отговорим на въпроса ,защо при еднаква обща интелигентност някои хора са по-успешни от други. За да се адаптираме към един постоянно променящ се свят, класическата интелигентност не е достатъчна. Начинът, по който приемаме промените е определящ. Непрекъснато ни се налага да прибягваме към т. нар. емоционална интелигентност: нашата способност да използваме по най-добрия начин емоциите и интуицията си.
Провери своя коефициент на емоционална интелигентност чрез следните 42 твърдения./ текстът е съставен от френския психиатър Кристофър Андре / Избери в каква степен те важат за теб /напълно вярно , по-скоро вярно , по-скоро невярно , напълно невярно /.Не мисли много върху отговора,следвай интуицията си.
1.Често се чувствам тъжен /а/ и ме налягат черни мисли, без да знам защо.
напълно вярно - 1 т по-скоро вярно - 2т. по-скоро не вярно - 3т. напълно невярно - 4т.
2. Способен /а/ съм да отпускам юздите и не се опитвам винаги да контролирам всичко в живота си.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1 т.
3. Аз съм добър зрител в киното - лесно се смея или плача и това ми харесва.
напълно вярно - 4 т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2 т. напълно невярно - 1 т.
4. В ежедневието често емоциите ми пречат
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3 т. напълно невярно - 4т.
5. Когато съм бесен /а/ ,мога да чупя предмети или дори да удрям хора.
напълно вярно - 1 т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4 т.
6. Схващам лесно ,когато се опитват да ме излъжат.
напълно вярно - 4 т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
7. Внимателен /а/ ,когато трябва да опитам и да се наслаждавам на малките щастия в ежедневието.
напълно вярно - 4 т. по-скоро вярно - 3 т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
8. Емоциите ми могат да ме разболеят физически.
напълно вярно - 1 т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т. напълно невярно - 4т.
9. Симпатиите и антипатиите ми са непроменими и трудно сменям мнението си за хората.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3 т- напълно невярно - 4т.
10. Когато нещо ме е изнервило,успявам бързо да се успокоя.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
11. Когато трябва да говоря пред публика ,не усещам никакви физически признаци на страх.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
12. Страдам от следния синдром : ако нещо ме изнервя,не казвам нищо в продължение на дълго време,след което експлодирам силно.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
13. Често ми се случва да се сърдя ,да се цупя.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
14. Ако имам проблем с някого ,лесно мога да му заговоря за това.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
15. Като дете често съм проявявал /а/ много капризи.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
16. Умея да се харесвам и да привличам вниманието.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
17. Имам добра интуиция в отношенията си с хората,усещам ги добре.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
18. Лесно се чувствам виновен /а/.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
19. Хората лесно ми се доверяват.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
20. Често ми се случва под влиянието на някаква емоция да действам против интересите си.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
21. В дни ,когато съм в лошо настроение,пращам всички по дяволите.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
22. Много ми е трудно да приемам критиките,дори основателните и конструктивните.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
23. Имам добро чувство за дипломатичност.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
24. Имам нужда да се изразявам чрез езика на изкуството / рисуване ,музика / ,за да се чувствам добре в живота си.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
25. Когато съм превъзбуден/а/ от хубава новина ,губя съня си.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
26. Работя прекалено много за сметка на забавленията си.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
27. Медитирам или се моля доста често.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
28. Винаги ми е било трудно да кажа "обичам те "
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
29. Имам нужда от чест контакт с природата.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
30. През детството ми родителите ми не се съобразяваха с емоциите ми.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
31`.Мога да се сърдя много дълго на хора ,които са ме наранили.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
32. Обръщам внимание на качеството на живота ми.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
33. Приемам ,че не мога всичко да знам ,разбера или обясня както за себе си ,така и за другите.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
34. Когато съм тъжен /а/ ,се опитвам да си повдигна настроението ,вместо да се оставя да потъна още повече.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
35. Когато предлагам нещо пред група или по време на събрание ,често ме слушат.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
36.Чувствам се зле ,когато наблюдавам неестествени,лъжовни емоции,каквито можем да видим от телевизионния екран например.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
37. Предпочитам да чета по-скоро романи ,отколкото есета.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
38. Когато се връщам към най-хубавите си спомени,изпитвам отново силна емоция.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
39. Често се нуждая от много време,за да осъзная ,че съм нервен /а/
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
40.Способен /а/ съм да слушам и да разбера гледната точка на моите събеседници,дори и да не съм съгласен /а/ с тях.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
41. Понякога трудно разбирам собствените си реакции.
напълно вярно - 1т. по-скоро вярно - 2т. по-скоро невярно - 3т напълно невярно - 4т.
42. Силно се доверявам на интуицията си при вземане на решения.
напълно вярно - 4т. по-скоро вярно - 3т. по-скоро невярно - 2т. напълно невярно - 1т.
За да изчислиш коефициента на емоционалната си интелигентност, сумирай точките, съответстващи на отговорите ти.
Резултатът ти ще се движи между 42 и 108 точки. Общият брой точки показва как точно използваш емоциите си в ежедневието .
EQ между 121 и 168 точки
Емоционалната ти интелигентност е висока - подходящ коз за адаптиране към всяка ситуация. Интелигентността ти е чувствена и интуитивна,прехвърля границата на обикновеното себепознание,основаващо се на самонаблюдение и самоанализ. Твоето Аз е партньор , а не само инструмент. Имаш голямо самообладание и най-често настроението ти е стабилно и позитивно. Взаимоотношенията ти са себеразкриващи и пълноценни ,основаващи се на смесица от ефикасност ,хармония и удоволствие. Използваш емоциите и интуицията си ,за да разбереш света,който те заобикаля. Дори когато преследваш значими цели,не "губиш от поглед " себе си.
EQ между 81 и 120
Емоционалната ти интелигентност има средни стойности,както на повечето хора. Това никак не е лошо. Умението ти да се вслушваш в другите и да управляваш емоциите си е добро,но би могъл/а/ и да го усъвършенстваш. Работи върху изразяването на емоции от момента на тяхното пораждане и търси причините им. Занимавай се със себе си /тялото е инструментът на емоционалната интелигентност / Развивай креативността и духовността си /емоциите се хранят с невербална храна /Слушай другите и се опитвай да ги разбереш /техните емоции също ти носят информация за теб самия /ата/ На последно място бъди толерантен/а/ към себе си /постоянната война със себе си поражда негативни емоции/
EQ между 42 и 80
Твоята емоционална интелигентносг е по-скоро ниска. Това не означава, че ти липсват емоции,а че ограничено ги използваш. Оставяш "зад борда" цяла част от себе си, непозната и дори понякога пречеща ти ,зле разбрана и дразнеща.Това внася напрежение и недоразумения в отношението ти към самия себе си и впоследствие - в общуването с другите. Тази твоя особеност е по-скоро плод на незнание ,отколкото на неспособност.Емоциите ти съществуват, но някакви травматични преживявания или неправилен възпитателен модел са препречили пътя ти към тях. Остава ти да възстановиш контакта си с тях, да ги разбереш и използваш. Емоционалната интелигентност се научава. Потърси подходяща литература, поговори с близките си, с психотерапевт. Ще установиш колко по-сладко се живее със сърцето, а не само с главата.
Eмоциите ни са израз на най-интимната част от нас Ако ги пренебрегваме или подтискаме,те все пак намират начин да се наложат, но по неадекватни пътища. Тогава след като не сме ги използвали съзнателно,те ни принуждават несъзнателно да действаме под натиска на натрупалото се емоционално налягане. За това е по-добре да ги идентифицираме бързо,да ги регулираме, за да предотвратив възможността да бъдем обсебени от негативни емоции.
Мястото ,което отреждаме на емоциите в ежедневието ни ,се отразява на цялото ни битие : какви цели преследваме,какви приоритети си определяме,как се грижим за себе си,какво значение отдаваме на интуицията,на креативността ,на отпускането. В този смисъл емоционалната интелигентност повлиява на всичките ни решения , на стила и качеството на живот.
Източник : http://xn--c1adbkybcrhli9b3c.com/
Победата в живота: Определете я! Постигнете я!-част втора
В предишната първа част на настоящата статия се опитах да ви насърча да мислите за победата или успеха по различен начин. Като цяло, хората се мислят за победители, когато получат повече от задоволителни резултати в специално избрана от тях област.
Аз искрено вярвам , че истинската победа в живота е не да спечелим в една област, а да успеем балансирано да генерираме постижения във всички важни области.
Поставете си приоритети
След като определите какво бихте искали да постигнете във всяка област, трябва да ги подредите по приоритет и да премахнете другите маловажните области от списъка си.
Поемете най-важният ангажимент в живота си и разработете личен план за успех чрез поддържане на баланс във всички ключови измерения.
Упражнение волята си. Изберете приоритвтите си!!!
Когато ние управляваме нашето време и имаме график, лесно можем да вземаме решения по отношение на нашите приоритети. За повечето хора е приоритет да предприемат действия върху област от живота си, която има най-ярко изразена нужда.
За тези, които ще стават победители, е важно да работят върху това, което желаят да постигнат, те си съставят план и премахват ненужните ангажименти.
За финал: НАПРАВЕТЕ ГО!!!!
Поздравления, вие вече сте определили какво за вас е победата. Имате приоритети в живота си.
Сега предстои най-трудната част: да действате.
Вместо да си кажете, че ще правите това през останалата част от живота си, просто планирайте следващата седмица и реализирате своят нов план за балансирана победа. Ако една седмица ви звучи прекалено дълго, просто да се съсредоточи върху днес. Отделете време, било то и съвсем кратко и действайте по подобряване на живота ви във важните за вас области. Упражнете се малко.
Почетете малко за да упражните ума си.
Осъзнайте и контролирайте емоциите си.
Прекарайте времето си в медитация на тихо място слушайки любима музика и обновете духа си. Посветете малко време на любимите си хора.
Един мъдър човек е казал: "Дори и да сте на прав път, вие няма да стигнете никъде, ако стоите на едно място."
Важно е да предприемете действия.
Като отделим време да постигнем баланс в живота си, ние най-накрая ще започнем да се чувстваме сякаш сме победители в живота. Това ще бъде супер вълнуващо, тъй като сме част от процеса!
Честито вие вече сте по-балансирани в мисълта си от времето преди да прочетете тази интересна статия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ :
Победата в живота: Определете я! Постигнете я!-част първа
Ако попитате повечето хора дали биха искали да се считат за победители или за губещи в живота, те най-вероятно ще ви отговорят, че искат да бъдат победители.
Но това повдига въпроса: "Какво означава да бъдете победител в живота си?"
Понякога е лесно да се определи кой е победител. В футболен мач отбор,а който има най-много вкарани голове в противниковата врата в края на играта е победител. В игра на тото, човекът познал печелившата комбинация от числа, печели натрупаната сума. В телевизиони игри със състезателен характер, като MUSIC IDOL например, най-харесваният от определена група хора изпълнител, печели наградата.
Мога да изборявам до безкрай, но считам че не е необходимо да ви отегчавам
Но не е толкова лесно да решите, какво означава да бъдете победители в играта на живота, нали?
Това е така, защото хората определят победата по различни начини.
За много хора, печалбата е натрупване на пари или материални придобивки. "Той е паралия, затова е истински победител". Други смятат, че победа означава да живеят възможно най-дълго. Трети пък казват, че е победата за тях е да поддържат тялото си в отлична форма.За много хора победа е да имат едно щастливо семейство има и такива, които се чувстват победители, когато редовно се наслаждават на своите хобита.
Всички те са добре, сами по себе си.
Но аз бих искала да ви насърча да мислите за победата или успеха по различен начин. Като цяло, хората се мислят за победители, когато получат повече от задоволителни резултати в специално избрана от тях област.
Но аз искрено вярвам , че истинската победа в живота е не да спечелим в една област, а когато успеем балансирано да генерираме постижения във всички важни области.
Нека да повторя : Аз смятам, че за истинска победа в живота, за да бъда успешна, не трябва само да спечеля в една област, но и да запазя баланс в постиженията от всички области на моят живот.
Според вас успял ли е човек, който печели милиони долари, но си позволи да загуби семейството си? Или човек спечелил национална слава, но не притежаващ приятели? Разбира се, не. В действителност, те често живеят незадоволителен живот.
Дефинирайте
Първото нещо, което трябва да направите, е да дефинирате какво считате за „победа в живота” Докато размишлявате над това за себе си, бих искала да ви препоръчам да обърнете внимание на четири измерения: тяло, ум, дух и сърце.
ТЯЛОТО е символ на нашият физическия свят и трябва да включва ежедневни грижи за няс самите-здравословно хранене, пълноценна почивка, редовни физически упражнения и не на последно място грижа за личните ви финанси.
Какво е състоянието на вашето здраве? Храните ли се пълноценно? Имате ли достатъчно пари? бихте определили победата в това измерение?
Следващото измерение е вашият УМ или умствената ви интелигентност. Често в нашето общество се счита, че хората с висок коефициент на умствена интелигентност , са победители но нерядко са примерите на провалили се в живота „умници”. Голяма част от умственото ни развитие зависи от образованието ни. Важно е да споделя с вас, че образованието не е само взимането на диплома за завършен курс или училище. Образованието е непрестанно, до края на живота ни. То е непрекъснато изостряне и развиване на ума- това е в основата на умстеното обновяване.
Поредното измерение, на което ви посъветвах да обърнете внимание е СЪРЦЕТО, то е символ на нашата емоционална интелигентност. Тя включва едновременно междуличностна интелигентност (способността да се разбират намеренията, мотивациите и желанията на другите хора) и вътреличностна интелигентност (способността да човек да разбира себе си, своите чувства, страхове и мотивации).
Как сте емоционално? В състояние ли сте да упражнявате волята си? Разбирате ли себе си и хората около вас, а вас разбират ли ви? Кога се определяте за победители в емоционалното измерение?
Дойде ред да коментирам и четвъртото измерение -вашият ДУХ. Той е символ на нашата духовна интелигентност. Духовното измерение е ядрото на вътрешният ви живот, центърът на ценностната ви система. То е вашият извор на дъхновение. Това измерение ви свързва с непреходните истини на цялото човечество.
Понякога питали ли сте се как да постигнете вътрешен мир ? Работейки върху духа си овладявайки духовната си сила, вие ще откриете мира, който винаги е бил много дълбоко в вас.
Мислили ли сте за връщане към духовните ви корени? В състояние ли сте да прекарват времето си в тихо уединение и медитация? Това е една изключително важна област и всички твърде я пренебрегват. Какво бихте искали да постигнете с духа си? За вас важно ли е да имате духовна сила?
Ползата от работата с вашият дух ще надхвърли в пъти очакванията ви.
Докато се опитвате да постигате баланс в тези ключови измерения, вие ще се усетите в много по-голяма хармония със себе си, откокото ако постигнете огромен успех само в една област, но за сметка на важните неща в живота ви.
Ние сме създадени да живеем като балансирани хора.
СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ....
Ако ви грабнахме интереса ви препоръчваме да прочетете продължението:
Няколко думи по въпроса защо да се научим да бъдем предприемчиви!!!
Предприемчивият човек е този, който се натъква на купчина ненужни вещи и успява да ги превърне в произведение на изкуството. Или онзи, който закупува изоставена нива на село и я превръща в обработено плодородно поле. А може би човека, който купува малка схлупена къщурка и я превръща в уютен семеен хотел.
С прости думи предприемчивият човек е този, който вижда възможности във всички области на живота.
За да се научите да бъдете предприемчиви е да важно да държите очите си отворени и ума си активен. Също неразделна част от преприемчивостта ви се явява това да бъдете достатъчно квалифицирани, уверени, дисциплинирани и с творческо мислене за да се възползвате от възможностите, които ви се предоставят..... независимо от икономиката.
Хората с предприемчиво отношение казват: "Вижте какво можете, преди да предприемате действия." Направете си домашното. Направете изследването. Бъдете готови. Бъдете изобретателни. Направете всичко, на което сте способни в подготовка на това, какво предстои.
Предприемчиви хора винаги виждат бъдещето в настоящето. Те винаги намират начин да се възползват от ситуацията, а не да бъдат обременени от нея. Те са онези, които не ги мързи.
Те не чакат за възможностите да идват при тях, те ги създават.
Предприемчивост означава винаги да намирате начин да се поддържате активно работещи в името на вашата цел.
Предприемчивоста се съдържа в две неща.
Първото нещо е творчеството. Имате нужда от креативност, за да видите какво предстои и да го моделирате във ваша полза. Имате нужда от творчество, за да гледате на света малко по-различно. Необходима ви е креативността, за да предприемете по-различен подход, за да бъдете различни.
Това, което върви ръка за ръка с творчеството на предприемчивоста е второто изискване: смелост, да бъдете креативни.
Необходима е смелост, за да видите нещата по различен начин, смелост да вървите срещу тълпата, смелост за да предприемете по-различен подход, смелост да останете сам ако ситуацията го изисква, смелост за да изберете активността пред бездействието.
И накрая, да бъдете предприемчиви не се отнася само до способността да правите пари.
Да бъдете предприемчиви също така означава да се чувствате достатъчно добри за себе си, с достатъчно самочувствие, за да искате да търсите предимствата и възможностите, които ще променят Вашето бъдеще. И по този начин, ще се повиши вашето доверие, вашата смелост, вашето творчество и самочувствие –вашата предприемчива природа.
Преодолейте стремежа да се върнете към старите си навици
Ние всички понякога сме използвали тези хитрини в една или друга ситуация, но може би несъзнателно. Сега ви подсещам, че всички ние притежаваме способност да подобриме навиците си и да правим нещата с малко повече позитивно отношение.
Обърнете внимание на импулсите да се върнете към старите си навици.
Импуслите ви печелят битката, когато ги оставите да минат незабелязано. Те имат власт. Обърнете им внимание .
Знайте, че поривите идват на вълни. Те са изградени като вълните, те се засилват, достигат своя връх, а след това постепенно изчезват. Вие просто изчакайте няколко минути преди да преодолеете апогея на тези вълни.
Кратък списък с идеи как да трансформираме лошите си навици.
Както ви обещах в предишна статия по темата "Да изиграем лошите навици, като тренираме силата на ВОЛЯта си" се потрудих и създадох кратък списък за вас с няколко съвета, които да ви помогнат успешно да преборите някои от лошите си навици.
А ето ги и съветите:
1. Разберете какво ви „задейства”, кои са вашите „бутони”.
За много мои приятели, желанието да гледат телевизия се появява вечер след работа. Всеки навик се „задейства” в определен момент – нещо в нашето ежедневие, което пряко предхожда навика. Например за да изпушите една цигара, можеда имате няколко бутона - пиене на кафе, след хранене, при стрес, при пиене на алкохол с приятели, при срещи, след събуждане сутрин и др.
Последно в НЛП/NLP
Човек е това, в което ВЯРВА.
Не съществува по-мощна насочваща сила в …
Вътрешният ни отбор- ПРИЯТЕЛ или ВРАГ в …
Ако сте доволни от предишната стат…
Нашия вътрешен отбор- ПРИЯТЕЛ или ВРАГ в…
Вероятно сте запознати с онзи вътрешен г…
Как да определим начина си на мислене сп…
Здравейте приятели, подготвихме за вас е…
Коефициент на емоционална интелигентност…
Ако терминът "коефициент на интелигентно…
Победата в живота: Определете я! Постигн…
В предишната първа част на настоящата ст…
Победата в живота: Определете я! Постигн…
Ако попитате повечето хора дали биха иск…
Няколко думи по въпроса защо да се научи…
Предприемчивият човек е този, който се н…
Преодолейте стремежа да се върнете към с…
Ние всички понякога сме използвали тези …
Кратък списък с идеи как да трансформира…
Както ви обещах в предишна статия …