Mastermind Bulgaria :: Портал за личностно развитие, духовно израстване и ефективно управление на живота. ::
Йога (10)
Здравейте, приятели от няколко седмици насам усещам, че стресът ми идва в повече и че търся за себе си ефективен метод с моментално действие, по отношение на успокояване на ума и тялото. Ето един от вариантите, който намерих днес. Попаднах на статия на тема "Правилно дишане от йога". Надявам се да ви бъде полезна в борбата със стреса и ежеднвеното напрежение:
Известно е, че с помощта на дишането можем да се избавим от стреса, да повишим настроението си и да се заредим с енергия. При минимум усилия. Повечето от нас асоциират йогата с различните пози (асани), които се научават трудно. В действителност, един от важните атрибути на йогата е правилното дишането или пранаяма. Научавайки се да управляваме дишането си, ние можем да се освободим от "застоялата" енергия и да се заредим с нова, а това означава да се ободрим.
Съществуват 4 типа дишане, всеки един от които си има своите особености и предимства. Ако искате да ги прилагате ефективно, трябва да усвоите добре всичките.
1. Диафрагмено дишане или самаврити
То може да ви избави от "старата" енергия, а също така способства за отпускането на тялото.
Вие сте легнали по гръб, ръцете ви са отпуснати върху кореми в областта на пъпа. Когато вдишвате, коремът ви трябва да се подува и да повдига ръцете ви, а когато издишате, той трябва да спада. Не се старайте да полагате значителни усилия - по време на упражнението тялото трябва да бъде отпуснато. Опитвайте се да не движите гърдите си - движението трябва да се извършва в областта на корема. Вдишването и издишването трябва да бъдат с еднаква продължителност.
Тази дихателна техника може да се използва всеки път при наличието на стрес. Можете да я прилагате и в седнало положение.
2. Уджаи или "победно" дишане
То увеличава силата на организма и неговата издръжливост.
Вдишайте през носа, а след това издишайте през устата, издавайки шумящ звук. При следващото издишане затворете устата, но продължавайте да издавате този звук. Звукът трябва да прилича на далечния шум на прибоя. Силата на звука трябва да бъде такава, че да го чувате само вие, но не и човекът до вас.
Правете това упражнение, когато се занимавате с йога или просто когато извършвате някакви физически упражнения.
3. Капалабати или черепно дишане
То подобрява работата на храносмилателните органи и помага на човека да се избави от хремата.
Седнете и скръстете краката. Вдишайте слабо, а след това рязко издишайте през носа, при това стягайки корема си. След това го отпуснете, за да направите следващото вдишване и отново направете рязко издишване. Повторете това 10 пъти в темпо, което ви създава най-голям комфорт. Последните вдишвания и издишвания трябва да се правят по-бавно.
Практикувайте това дишане сутрин, за да са се разсъните. Ако се занимавате с йога, това дишане трябва да се прави пред началото на сеанса - за да се "включи" организмът.
4. Нади садхана или прочистване на каналите
То способства за хармоничното състояние на двете полукълба в мозъка и двете страни на тялото, а също така успокоява.
Седнете удобно със скръстени крака. Показалецът и средният пръст на дясната си ръка трябва да свиете така, че те да бъдат притиснати към дланта. Приближете ръката до лицето. Поставете безименния си пръст върху лявата страна на носа, а палецът - върху дясната. Вдишайте. Плътно затворете дясната ноздра и издишайте през лявата. След това вдишайте през нея, отворете дясната ноздра, затворете лявата с безименния с пръст и издишайте през дясната ноздра. Този процес се повтаря бавно и внимателно 5 пъти. Той трябва да завърши с издишване през лявата ноздра.
Правете това дишане, когато сте ядосани и раздразнени или не можете да заспите.
Източник: http://health.actualno.com/Pravilno-dishane-s-joga-news_192872.html
Петте тибетски упражнения са система от движения, които са основани върху йога философията. Европейците откриват тези упражнения в началото на XX век, като първи е британец, който живее в манастир в Хималаите. Смята се, че системата действа срещу стареене. Тя се състои от пет упражнения, всяко от които се повтаря по 21 пъти, тъй като тибетците смятат това число за перфектно и мистично. Най-добре е да започнете с по 3 повторения и постепенно да увеличавате бройката им. Цялата система може да се направи за не повече от двадесет минутки. Когато я правите не бива да се изморявате твърде много и да се натоварвате дотолкова, че да се задъхате. Ако започнете да дишате трудно, значи че тялото ви преминава в анаеробно, нискокислородно състояние и трябва да редуцирате темпото. От основно значение в системата е да синхронизирате дишането си, а не да изпълнявате рутината с някаква конкретна бързина.
Важна част от петте тибетски упражнения е съзнателното дишане с диафрагма. Преди да започнете се опитайте да дишате равномерно в четири фази:
1. Вдишайте
2. Задържайте въздуха в дробовете си
3. Издишайте
4. Задържайте дробовете празни
Време е да си дойдем на думата, упражненията са следните:
Тибетско упражнение 1
Първото тибетско упражнение включва въртене, което афектира емоциите чрез завихряне. Децата обичат да се въртят в кръг, докато си играят. Ако се въртите по посока на часовниковата стрелка се отървавате от негативните емоции, които се отделят във върхушката. Освен това се счита, че се заздравява мостът между лявата и дясната половина на мозъка. Въртенето стимулира енергията на тялото и пробужда чакрите.
Разперете ръце настрани и се завъртете в посока на часовниковата стрелка. Опитайте да се въртите толкова бързо, колкото можете, без да се замайвате. Ако започне да ви се вие свят трябва да намалите скоростта или да спрете да се въртите. Фокусирайте се върху точка право напред и задръжте поглед върху нея. Когато спрете да се въртите, легнете на пода и дишайте с диафрагма, преди да започнете второто упражнение от йога. Ламите твърдят, че твърде бързото въртене може да блокира енергията, която тази система активизира.
Тибетско упражнение 2
Второто тибетско упражнение е сходно с коремната преса като движение. С повдигане на главата към гърдите се стимулира чакрата на слънчевия сплит. Легнете върху нещо плътно, за да предпазите гърба. Изпънете ръце до тялото си и обърнете длани към настилката. Повдигнете главата си и опрете брадичка в гърдите. Докато правите това повдигнете изпънати в колената крака във вертикална посока. Бавно върнете главата си и краката си в начална позиция. Отпуснете мускулатурата и дишайте ритмично.
Тибетско упражнение 3
Третото тибетско упражнение въздейства върху чакрата на слънчевия сплит и върху зоната на сърцето. През тази зона преминават емоциите и тяхната енергия. Тъй като се счита, че нашето тяло привлича негативна енергия и я задържа вътре, като тя привлича енергията на хора от същото естество. Чрез тази система от движения можете да обърнете потока на енергията, за да се отървете по активен или пасивен способ от негативната енергия.
Застанете на пода на колене и се изправете, а пръстите на краката изпънете върху настилката. Изпънете добре тялото си и поставете ръцете си върху задната част на бедрата. Наведете главата си напред и опрете брадичка в гърдите. Наклонете глава назад и извийте гърба като арка, така че погледът ви да е насочен в посока нагоре. Върнете се в начална позиция и повторете 21 пъти. С движение назад вдишайте, а с движение напред издишайте.
Тибетско упражнение 4
Това тибетско упражнение стимулира сакралната област, в която се пресичат меридианите и енергийните движения. Седнете на пода и изпънете крака, а горната част на тялото изправете. Раздалечете стъпалата леко и поставете длани върху настилката до бедрата. Наведете напред глава и опрете брадичка о гърдите. Докато правите това свийте колене и застанете в изправена позиция с изпънати ръце. Бавно бутнете глава назад и напрегнете мускулатурата. Отпуснете се и седнете. Вдишвайте пов реме да движение нагоре, като стягате мускулите, а издишвайте по време на движение надолу, като отпускате мускулите.
Тибетско упражнение 5
Петото тибетско упражнение променя енергийното движение и активира тонуса. То е най-силното упражнение от петте по отношение на завихряне на чакрите. Застанете на пръстите на краката си и с длани върху настилката. Разпределете равномерно тежестта си. По време на упражнението дръжте краката и ръцете си изпънати. Ръцете трябва да са перпендикулярно на пода, а гърбът трябва да е леко извит в арка. Бавно повдигнете задната част на тялото си и изпънете гърба, така че тялото ви да оформи обърната буква V. Опрете брадичка о гърдите, задръжте така няколко секунди и върнете тялото си в начална поза. Вдишайте по време на движение нагоре, а издишайте по време на движение надолу.
Това беше от мен за днес приятели, ако изпитвате нужда да се раздвижите или да се погрижите за себе си през предстоящит уикенд, то аз горещо ви препоръчвам да опитате тези простички и ефективни упражнения.
Източник: http://home.acceleration.net/clark/COOL938/Email.Essays/Tibetan.Yoga/Five.Rites.html
ЧАКРИТЕ - основните енергийни центрове в човешкото тяло.
Здравейте, скьпи приятели
последните няколко седмици съм засипана буквално с информация за енергийните центрове в човешкото тяло - човешките чакри и вредата, която оказва блокирането на енергията в нас. Затова не мога да пропусна да потърся за вас и да публикувам малко материал по темата.
Чакрите - това са въртящи се колела от енергия - вратите на живота - основните енергийни центрове на човека. Чакрите преобразуват енергиите на Вселената и ги интегрират в нашето тяло. Те не са разположени в плътното физическо тяло, а във финото енергийно. Визуализират се като лотоси с различни на брой венчелистчета във всяка чакра. Има много второстепенни чакри, но човешкото тяло съдържа седем основни енергийни центъра.
Чакрите са разположени вертикално, от основата на гръбнака до темето, което показва, че се издигаме към Божеството чрез постепенно преодоляване на притегателната сила на физическия свят. На всяка степен придобиваме по-съвършена представа за своята индивидуална и духовна сила, тъй като всяка чакра олицетворява един духовен урок на живота или предизвикателство, еднакво за всички човешки същества. В процеса на усъвършенстване на всяка чакра, индивидът придобива сила и самопознание, които стават неотделима част от неговия дух и го тласкат напред по пътя към духовното съзнание.
Всеки човек би могъл по сравнително лесен начин да ги активизира и приведе в хармония ЧРЕЗ УСВОЯВАНЕ ТЕХНИКАТА НА ДИШАНЕ. Ако са снабдявани редовно с дихателна енергия, чакрите започват да сияят във ведра и пулсираща светлина. Същевременно останалите клетки и органи на тялото получават допълнителни големи количества енергия и влизат в хармония помежду си.
Дивали – индийски празник на светлината
“Дивали означава “редица от светлини”. Празнува се последните два дни от тъмната половина на месеца Картик
(преди Пълнолуние, октомври – ноември)
На някои места се празнува и като сватбата на Лакшми и Вишну. В Бенгали е прието да се боготвори богинята Кали.
Също на този ден- Дивали, триумфално се завръща Бог Рама, след като е победил демона Равана (от епоса Рамаяна) На този ден също Бог Кришна е убил демона Наракасура (епоса Махабхарата). В южна Индия хората си правят баня с благовонни масла сутринта и носят нови дрехи на този ден. Всички си прощават и забравят лошото, сторено им от другите.
Този фестивал обединява хората. Хората се чувстват свободни, празнично настроени, леки и приятелски настроени. Сърцата на всички са отворени и чисти. На този ден търговците от северна Индия се молят за успех и просперитет през идната година. Домовете се почистват и декорират пред деня със свещи, който се палят вечерта. Празнувайки деня на светлината правим интелекта по-силен, егото по-малко и сърцето по-чисто. ”Свами Шивананда.
Статия от Свами Сатянанда
Йога не трябва да бъде разглеждана като религия. На нея трябва да се гледа като на наука, наука за ума и тялото, както и философия. Това е нещото, което трябва да бъде обяснено на хората. Йога не е магия, която ще ви излекува ако седите на главата си. Както модерната наука има философия, социализмът има политическа философия, капитализмът има своя собствена философия, така и йога има философия, която се нарича Самкхия. Това трябва да се знае от всички образовани хора. Ако това не е обяснено, хората биха възприели йога като част от Хиндуистката религия. А хората в днешно време са предпазливи, когато става дума за религия; страните предпочитат да се наричат светски. Дори и аз съм предпазлив когато става дума за религии и секти. Затова йога трябва да бъде разграничавана от религията и да бъде обяснена нейната философска и научна природа.
Лекция изнесена от Свами Сатянанда Сарасвати в Дания, Септември 1979
Практикуването на пранаяма формира ядрото на духовното пробуждане. За повечето хора пранaяма означава контрол на дишането, целящ физическо здраве, но това е било грешно разбрано и обяснено. Праната е универсaлна по своята същност. Индивидуалната прана е микрокосмична версия на всемирната система и не трябва да бъде бъркана с въздухa, който дишаме.
Определено количество от прана съществува във всяко човешко тяло. Увеличавайки размера на праната ние провокираме вътрешното отдръпването на мозъка.
Праната се движи в тялото, за да подържа живота в него и всички органи. Тя е сила или енергия, която вибрира навсякъде във физическото тяло.
Какво е йога на смеха?
Всички знаем, че смехът е най-доброто лекарство. За съжаление, в днешни дни, все по-рядко ни се случва да си намерим повод да се разсмеем. Това ни кара да се питаме: как да внесем повече смях и радост в живота си?
Йога на смеха, или Хасия йога, е уникална практика, която съчетава безусловен сърдечен смях с йога дишане. С йога на смеха, всеки може да се смее, без да разчита на хумор, шеги или комедийни изпълнения.
Хата йога изисква физическото упражнение винаги да бъде съобразявано със здравословното състояние на упражняващия се. Практиката показва, че този, който следи внимателно и най-незначителната реакция на своя организъм при упражненията, скоро ще усети и осмисли кои от тях са най-полезни за него и кои могат да му навредят. Този, който страда от заболяване на бъбреците, белите дробове, сърцето и черния дроб, не бива да изпълнява упражнения без съответна консултация с лекар и инструкции на подготвени в тази област хора. Здравият човек сам ще разбере кои от упражненията са най-подходящи за него, при кои от тези упражнения той се чувствува най-добре и най-бодър и ще избере внимателно за всекидневната си физическа подготовка само тях.
Според Shiwasanghita 2 , Йога се състои от Mantra Йога, Лая
Йога и Раджа Йога. Мантра Йога е първата исторически
обособила се практика на Йога. Тя произтича от древните
ритуали, в които връзката с отвъдното се осъществява с
магически фрази и с екстазното слово на жреците. Самата дума
мантра означава заклинание.
Първи систематизатор на Йога е Бхагаван Шри Патанджали
(Patanjali) (ІІ в.пр.н.е.). Предполага се, че произведението му
“Йога сутри” е създадено с цел да послужи за практическо
ръководство на последователите на философската система
Санкхя. Според нейния основоположник, мъдреца Капила Муни
(Kapila Muni) (VІІІ-VІІ в.пр.н.е.), битието на Бог не може да бъде
доказано и поради това не може да се признае и неговото
съществуване. Това предопределя класическата Санкхя, като
атеистично философско учение. Същото се отнася и за
произведението на Патанджали, в което тя се използува като
философска основа.
Последно в Йога
Вдишайте, издишайте....
Здравейте, приятели от няколко седмици н…
ЧАКРИТЕ - основните енергийни центрове в…
Здравейте, скьпи приятели последните ня…
Дивали – индийски празник на светлината
“Дивали означава “редица от светлини”…
ЙОГА
Статия от Свами Сатянанда Йога не…
Събуждане на Праната
Лекция изнесена от Свами Сатянанда Са…
Йога на смеха
Какво е йога на смеха? Всички знаем, че…
Особености на Хата йога
Хата йога изисква физическото упражнение…
От какво се състои Йога?
Според Shiwasanghita 2 , Йога се със…
История на Йога
Първи систематизатор на Йога е Бха…